ИЗЈАВА ПРЕДСЕДНИКА УКПС ПОВОДОМ СМАЊЕЊА БУЏЕТА ЗА КУЛТУРУ, ДАНАС 22.02.2025

ИЗЈАВА ПРЕДСЕДНИКА УКПС ПОВОДОМ СМАЊЕЊА БУЏЕТА ЗА КУЛТУРУ, ДАНАС 22.02.2025
25/02/2025

Душко Паунковић за Данас:

Режимско уништавање културе завршиће се или тоталном блокадом културног живота, или принудним затварањем културних установа или удружења

Најлакше је узети од културе, то је наизглед најмање утицајна група, и не знам шта се мисли постићи Решењем Владе од 6. фебруара, којим се из мизерног буџета за културу додатно одузима новац, али свакако ништа добро из овога не може произаћи – каже за Данас Душко Паунковић.

Један од наших најцењенијих књижевних преводилаца, председник Удружења књижевних преводилаца Србије (УКПС), које је потписник заједничког саопштења против ове одлуке са још близу 20 репрезентативних удружења културе, наводи и низ „необјашњивих“ разлога због чега је култура опет добила шамар.

– Под благословом Министарства кутуре , Влада је од 0,67 одсто средстава из буџета намењених за ову годину, сада узела 4 одсто, или 371.575.000,00 динара. Узимала је и од неких других ресора, наравно, не баш од свих, имамо и неке којима буџет није такнут. Ово што је узето од културе иде, цитирам, за „потребе које нису биле познате у време доношења Закона о буџету за 2025.“ Значи, узима се, а не каже се за шта, и процентуално, опет се од културе узима највише – објашњава Паунковић.

Према његовим речима, он нема баш оптимистичну слику о томе како ће се мат позиција у којој се култура налази даље разрешавати, јер се ова нова рестрикција дешава у јеку протеста културних радница, радника и уметника којим се тражи повећање срамно малог буџета за културу на 1,5 одсто на републичком нивоу и 6 одсто на локалном нивоу.

– Очигледно је да се наставља пракса системског и систематског уништавања културе из, наравно, „нејасних“ разлога, можемо да нагађамо али јасне одговоре ипак немамо. А све ће се то, по свој прилици, завршити или неком тоталном блокадом целокупног културног живота, или пак принудним затварањем културних установа или удружења.

Сама идеја да је култура најнебитнија у једној земљи је одраз дубоког, цивилизацијског неразумевања кутуре, неразумевања културе као суштинског елемента цивилизације. Економија је, на крају крајева, део културе, прво се развија култура, а онда се тек развијају друштвени системи. Значи, кутура је основ на којем све почива.

Они који данас одлучују шта су приоритети наше земље, или не разумеју шта је култура, или једноставно то не знају, па им неко мора рећи. И све ово што се сада дешава јесте покушај да се то да до знања онима који још можда могу да поправе свој положај тиме што ће нешто променити на том плану – истиче Паунковић.

Он наводи и друге „необјашњиве“ потезе власти, то што је, рецимо, Решењем Владе од 6. фебруара из буџета намењеног Министарству здравља, такође под благословом овог ресора и његовог министра, узето 900.000.000, 00 динара који су били намењени за опрему болница.

– Извршена је једна потпуно суманута прерасподела средстава. Као људи из културе ми не можемо сада да говоримо и шта је урађено болницама, али је то заиста драстично. При том, овим одлукама неке ставке нису такнуте. Врло је „занимљиво“, на пример, да за одржавање двора на Дедињу, чији је правно-имовински статус нејасан, и који фактички служи за становање приватних лица, није узет ни један једини динар, а годишња ставка за то износи 77.000.000, 00 динара, као да се сваке године реновира цео дворски комплекс.

Као што је „занимљиво“ да ово Решење Владе о преносу буџетских средстава намењених култури у „резерву“ не предвиђа умањење административних трошкова самог Министарства културе, односно материјалних трошкова у које спадају плате запослених, путовања, награде, обнова опреме и друго. Дакле, несметано функционисање органа који треба да обезбеђује средства и услове за функционисање културе, важније је од саме културе – објашњава Паунковић.

Безобзирним демонстрирањем бахатости према одређеним делатностима за које је задужено, Министарство културе, подсећања ради, крши Закон о Министарствима који јасно одређује да „треба да води рачуна о развоју и унапређењу културе и уметничког стваралаштва и да, између осталог, обезбеђује материјалну основу за делатности у свим подручјима културе“.

Али, очигледно је да Министарство културе у Решењу Владе којим се одузимају средства из буџета намењена култури не види никакву колизију са својим законским обавезама, или да пак не сматра те обавезе довољно важним да би се супротставило доношењу ове одлуке.

А одлив од 371.575.000,00 динара додатно ће уздрмати већ иначе угрожену и осиромашену културну сцену, посебно ону независну, и рад реперезентативних удружења у култури, која обављају све послове у вези са социјалним статусом око 3.000 самосталних уметника и стручњака у култури, колико их има у Србији.

Од евиденције лица која самостално обављају уметничку или другу делатност у култури, односно самосталних уметника, стручњака у култури, сарадника и извођача културних програма, до бриге о њиховом социјалном статусу.

Свакако треба поменути, ако Министарство културе „заборавља“ тај податак, да самостални уметници, из свих подручја културе, стварају у најмању руку 60 процената целокупне културне и уметничке продукције у Србији. Упркос томе, оно не види никакву сметњу да се одузму средства за ове незамењиве културне ствараоце и репрезентативна удружења која их окупљају.

Фотографија: Зорислав Паунковић

Данас, Р. Радосављевић 22.02.2025. 22:53

Календар догађаја